poniedziałek, 29 października 2012

Maria Sadowska gościem Bella Women In Art Festival!


fot. Michał Pańszczyk

Z wielką radością chcieliśmy Was poinformować, że Gościem Specjalnym pierwszej edycji Bella Women In Art Festival będzie kobieta wielu pasji – autorka tekstów, wokalistka, reżyserka, kompozytorka, producentka muzyczna oraz autorka kolekcji Sadowska Fashion – Maria Sadowska!

Swoją pierwszą solową płytę Maria nagrała mając 14 lat, kolejną trzy lata później. W lutym 2004 roku ukazał się jej pierwszy „dorosły album”, na którym mogliśmy usłyszeć połączenie poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z nowoczesną muzyką klubową i jazzem. 12 czerwca 2006 roku premierę miała płyta „Tribute to Komeda”, którą artystka poświęciła pamięci Krzysztofa Komedy. Klimat muzyczny albumu to jazzująca elektronika obfitująca w inspiracje zarówno tradycją, jak i nowoczesnymi nurtami. Z materiałem „Tribute To Komeda" artystka zagrała ponad 250 koncertów w kraju i za granicą. W grudniu 2007 roku ukazało się specjalne świąteczne wydawnictwo zatytułowane „Gwiazda dla każdego”. Rok później Maria Sadowska za swoje osiągnięcia artystyczne i twórcze została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady „Prometeusz 2008”. W listopadzie 2008 roku wystąpiła na prestiżowym jubileuszowym festiwalu JAZZ JAMBOREE, gdzie zaśpiewała w duecie z Michelem Legrandem. Spośród wszystkich polskich wokalistek kompozytor wybrał Marię i zaprosił do wspólnego wykonania jego wielkiego przeboju „How Can You Keep The Music Playing”. 8 czerwca 2009 roku ukazał się kolejny, tym razem w pełni autorski, album artystki „Spis treści”. Koncert z materiałem z tej płyty otworzył drugą edycję jednego z największych festiwali w Polsce – Orange Warsaw Festival. 16 listopada 2009 roku ukazał się „Demakijaż” – soundtrack do filmu o tym samym tytule, który zrealizowały trzy reżyserki: Maria Sadowska, Dorota Lamparska i Anna Maliszewska. Płyta została nominowana do Fryderyka 2010 w kategorii Album roku – Muzyka klubowa. 15 stycznia 2010 roku Maria została mianowana Ambasadorem Warszawy – kandydatem do Europejskiej Stolicy Kultury 2016, dołączając tym samym do grona najwybitniejszych polskich artystów. Pod koniec 2010 roku ukazała się płyta „Kaczmarski & Jazz” – wspólny projekt Marii, Anny Serafińskiej i Janusza Szroma. Rok 2011 artystka poświęciła pracy nad pełnometrażowym debiutem fabularnym zatytułowanym „Dzień kobiet”. Film miał swoją festiwalową premierę podczas 37. Gdynia Film Festival, do którego został nominowany w Konkursie Głównym. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” uhonorował Marię oraz Katarzynę Terechowicz Jantarem za scenariusz (za „wrażliwe i poruszające opisanie wstydliwych fragmentów polskiej rzeczywistości”).

Toruńska publiczność spotka się z Marią Sadowską na wszystkich płaszczyznach jej twórczej aktywności – od muzyki, poprzez film, aż po modę! Szczegóły niebawem!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz