Dziś prezentujemy Wam wizytówkę organizatora Bella Women In Art Festival – Fundacji Kultura na Pokaz.
Fundacja powstała w grudniu 2010 roku. Od samego początku jej głównym celem było integrowanie mieszkańców Torunia oraz regionu wokół wartości kulturalnych; edukacja kulturalna; promocja uznanych i początkujących artystów; promocja instytucji kulturalnych; organizowanie i wspieranie wydarzeń, wszelkich działań oraz inicjatyw kulturalnych oraz skupianie wokół idei Fundacji twórców, krytyków i miłośników muzyki, sztuki, fotografii, filmu, teatru, literatury i poezji. Dlatego też trudno się dziwić, że pierwszą jej inicjatywą był toruński miesięcznik kulturalny „Musli Magazine”, który pojawił się na rynku wydawniczym w marcu 2010 roku, kilka miesięcy przed założeniem Fundacji. Fundacja wydaje go od stycznia 2011 roku. Razem mają już na koncie 20 numerów, w których przedstawili galerie aż 40 artystów.
MUSLI MAGAZINE / maj 2012 |
Na łamach „Musli Magazine” przez ten czas pojawiły się ważne postacie polskiej kultury, m.in.: Mika Urbaniak, Roma Gąsiorowska, Maria Sadowska, Gaba Kulka, Ania Dąbrowska, John Porter, Sylwia Chutnik, Paris Tetris, Très.b i Rafał Bryndal. Miesięcznik wraz z Fundacją promuje też lokalne inicjatywy kulturalne, imprezy i artystów, a dział nowości bacznie obserwuje rynek wydawniczy, muzyczny i filmowy.
projekt: Gosia Herba |
W minionym roku w dniach 14–16 listopada Fundacja Kultura na Pokaz, przy nieocenionej pomocy Studenckiego Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa” oraz licznych partnerów, zorganizowała również 3. edycję toruńskiego Festiwalu Filmowego PRZEJRZEĆ. Ta cykliczna impreza jest autorskim pomysłem doktorantki filmoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – Karoliny Bednarek. W ubiegłym roku hasłem przewodnim wydarzenia była Moda i film. Gościem głównym festiwalu była Roma Gąsiorowska – aktorka młodego pokolenia, laureatka Złotych Lwów, a od niedawna także projektantka. Z jej udziałem odbyła się debata Moda, film i cała reszta. Roma pokazała także swój filmowy tryptyk Bold and Beautiful. Najważniejszym wydarzeniem festiwalu był performatywny pokaz kolekcji aktorki Amor Amor oraz Stygmaty. Modelkom na wybiegu towarzyszyła muzyka na żywo zespołu Ecstasy Project. Kluczem do PRZEJRZENIA mody był jednak film, w związku z tym nie zabrakło w programie pereł światowej kinematografii, m.in. Annie Hall Woody’ego Allena, Wszystko na sprzedaż Andrzeja Wajdy oraz filmowego debiutu Samotny mężczyzna projektanta Toma Forda. Festiwal w swoim założeniu był także platformą, która prowadziła do spotkania i dialogu ludzi sztuki, kultury i nauki. Obok projekcji filmowych odbyło się zatem wiele wykładów filmoznawców i teoretyków kultury. W tym bloku gościem specjalnym festiwalu był prof. Marek Hendrykowski, autorytet w dziedzinie historii i teorii filmu, autor książki Film i moda. W Galerii 011 gościła festiwalowa wystawa Fashion Up, na której znalazły się instalacje Romy Gąsiorowskiej: Stara Bardzo: Fashion is Natinaf oraz fotografie: Soni Mielnikiewicz, Marty Dudź i Jacka Narkieluna.
W marcu tego roku Fundacja powołała do życia Filmownię. To projekt edukacji filmowej, który realizuje w Grudziądzu. Miasto niedawno straciło ostatnie kino studyjne, dlatego też szczególnego wsparcia domagał się działający w gościnnych progach Centrum Kultury Teatr Dyskusyjny Klub Filmowy. Cykl Filmownia opracowany został przez dr Magdę Wichrowską, filmoznawczynię i filozofkę, a teraz także dyrektorkę Bella Women In Art Festival. Głównym celem projektu jest podejmowanie ciekawych zjawisk współczesnego kina oraz prezentowanie kinematografii w sposób niesztampowy, daleki od historycznych metryczek i upraszczających podziałów. Za nami już wykład Pamięć taśmy filmowej, któremu towarzyszyły filmy dokumentalne dotykające bolesnej historii polskich Żydów, burzliwa debata Bonizacja przemocy na dużym ekranie z udziałem prof. Ryszarda Wiśniewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, przedpremierowy pokaz filmu Caissa i spotkanie z reżyserem Marcelem Woźniakiem w majowej odsłonie Filmowni – Kamera w wielkim mieście oraz wrzesień pod hasłem Moda i film!
Kolejnym krokiem Fundacji jest nasz festiwal!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz